Bříza - období sběru mízy pro jarní očistu těla i ducha
V současné době vrcholí sezóna sběru břízové mízy. V nížinách a teplých oblastech bude záhy končit, v polohách výše nad mořem bude teprve kulminovat.
https://www.prvnimiza.cz/sber-brezove-mizy/
Podle lotyšské technologie sběru březové mízy se používají plastové vaky a míza se čerpá zhruba metr až metr a půl nad zemí. Já osobně dávám přednost navrtání kmene břízy jeden až dva centimetry nad hrdlem dvoulitrové skleněné nebo plastové láhve, tedy asi 40 cm nad zemí. Do asi 4 cm hlubokého otvoru (průměr otvoru 10 mm) v kmeni stromu vstrčím gunovou hadičku, její druhý konec se pak zasune do hrdla lahve, která stojí na zemi opřená o kmen. Osvědčilo se mi v hlíně u paty stromu vahrabat menší prohlubeň, do které zapadne dno lahve. Mízu si odvážím pokaždé brzy ráno, kdy plné láhve vyměním za prázdné, míza je v té době mrazivě chladná, láhve jsou orosené. Jakmile míza přestane proudit, je třeba otvor uzavřít kůželovým dřevěným kolíkem, který zabrání dalšímu odkapávání mízy a oslabování stromu. Takto provedený odběr mízy strom nikterak neoslabí.
Čerstvá březová míza je osvěžující lahodný nápoj - obtížně byste na tomto světě hledali čistší a zdravější tekutinu.
V období sezóny sběru mízy, tady na Vysočině začíná zhruba 20. března a trvá do 10 dubna, odstavuji z provozu přístroj na zásaditou vodu "Kangen" a přednost dostává březová míza.
A ještě jedno důležité upozornění. Ke sběru mízy je třeba povolení majitele lesa, nebo vlastníka stromů. Ideální je využívat vlastní stromy, nebo mít k provádění této činnosti dohodu, aby se tato jarní očista, která není ani tak tradiční u nás, jako ve Skandinávii, Pobaltí nebo Rusku a na Ukrajině, nějak nepříjemně nezkomplikovala a neprodražila.