Aktuality

Nastává ideální čas pro vytvoření zásob na zimu

Letní prázdniny jsou pro děti asi nejoblíbenějším obdobím roku, kdy si mohou doplnit vitamín D ze sluníčka a u těch, kteří holdují především zimním sportům, je dost času pracovat na rozvoji dovedností nebo lze kompenzovat jednostranou zátěž množstvím nejrůznějších aktivit, které tento příjemný letní čas nabízí.  Neměli bychom při tom všem shonu zapomínat, že je současně ideální čas pro posílení imunity dětí. Je třeba jim dopřát maximální množství dozrávajících bobulovin - nejlépe čerstvých přímo ze stromků a keříků na zahradě. My rodiče a porarodiče máme také možnost nasbírat kvalitní plody ve větším množství, než je rodina schopna zkonzumovat v čerstvém stavu, a namrazit si menší balíčky na pozdější období, zvlášť na zimu a předjaří.  Jedná se sice o pracnou záležitost vyžadující dost trpělivosti, ale jako bonus získáme surovinu do smoothie, šťáv a koktejlů, kterou jsme sami vybrali, vypěstovali a zpracovali.  Máme přehled o tom, co trháme, jakým způsobem bylo ovoce pěstováno, jaká hnojiva či chemické postřiky byly - nebo v mnohem lepším případě - NEBYLY použity k jejich ošetření. Kromě toho ušetříme značné prostředky za nákup podobných bobulovin,  které můžeme v rámci sportovní výchovy využít účelněji.

Přeji Vašim dětem plnou mrazničku baličků naplněných barevnými lesními i zahradními plody, které jim vytvoří základ zdravého jídelníčku koncem letošního a počátkem příštího roku.

 

     

Poslední informace rodičům před zahájením Letních her

- Akce se uskuteční na dohled restaurace Panorama, na souběhu ulic Jižní a Sportovní Ve Velkém Meziříčí, nikoliv v areálu FK Velké Meziříčí u Tržiště, kde probíhaly přednášky Kamevédy v posledních dvou letech.

- Děti při prezentaci od organizátorů Her obdrží dres s emblémem her a startovním číslem, který jim zůstává. Je třeba si vzít pouze náhradní sportovní oblečení z běžných hygienických důvodů.

- Velice bychom ocenili, kdyby rodiče vytvořili svým i ostatním dětem příznivou a srdečnou atmosféru, aby si především děti odvážely skvělé zážitky.

- Ze strany rodičů budeme v děční za pomoc při zvládání disciplín v momentech, kdy bude vhodné k urychlení průběhu přiložit ruku k dílu.

- Pro svoji potřebu obdrží rodiče při prezentaci list výkonů, do kterého si mohou pro kontrolu zaznamenat výkony svého dítěte. Z tohoto důvodu je vhodné vzít si s sebou nějaké psací potřeby. 

- Na Letních hrách bude k dispozici občerstvovací vůz s klasickým občerstvením, oběd a večeři lze zvládnout v nedaleké restauraci PANORAMA,  případně v dalších restauračních zařízeních ve městě a okolí.

- Po vyhlášení výsledků proběhne autogramiáda fotbalového internacionála Theodora Gebre Selassie, který dětem podepíše fotbalové karty ze svého působení ve Werderu Brémy.

Pavel Zacha, hráč NHL New Jersey Devils, má pro děti připravené plakáty od firmy BAUER formátu A1, které také ochotně dětem opatří vlastním věnováním. 

Zdá se, že termín byl naplánován svědomitě a počasí se nám umoudřuje, proto věříme, že se akce Vaším i naším přičiněním opravdu povede a že všechny děti budou odjíždět s únavou, ale i s hezkými dárky, skvělými zážitky a především s velkou motivací do svého dalšího rozvoje a tréninku. 

Za organizační výbor Letních dětských her Kamevédy 2019

Pavel Zacha 

Bříza - období sběru mízy pro jarní očistu těla i ducha

V současné době vrcholí sezóna sběru břízové mízy. V nížinách a teplých oblastech bude záhy končit, v polohách výše nad mořem bude teprve kulminovat.

https://www.prvnimiza.cz/sber-brezove-mizy/

Podle lotyšské technologie sběru březové mízy se používají plastové vaky a míza se čerpá zhruba metr až metr a půl nad zemí. Já osobně dávám přednost navrtání kmene břízy jeden až dva centimetry nad hrdlem dvoulitrové skleněné nebo plastové láhve, tedy asi 40 cm nad zemí. Do asi 4 cm hlubokého otvoru (průměr otvoru 10 mm) v kmeni stromu vstrčím gunovou hadičku, její druhý konec se pak zasune do hrdla lahve, která stojí na zemi opřená o kmen. Osvědčilo se mi v hlíně u paty stromu vahrabat menší prohlubeň, do které zapadne dno lahve. Mízu si odvážím pokaždé brzy ráno, kdy plné láhve vyměním za prázdné, míza je v té době mrazivě chladná, láhve jsou orosené. Jakmile míza přestane proudit, je třeba otvor uzavřít kůželovým dřevěným kolíkem, který zabrání dalšímu odkapávání mízy a oslabování stromu. Takto provedený odběr mízy strom nikterak neoslabí.

Čerstvá březová míza je osvěžující lahodný nápoj - obtížně byste na tomto světě hledali čistší a zdravější tekutinu.

V období sezóny sběru mízy, tady na Vysočině začíná zhruba 20. března a trvá do 10 dubna, odstavuji z provozu přístroj na zásaditou vodu "Kangen" a přednost dostává březová míza. 

A ještě jedno důležité upozornění. Ke sběru mízy je třeba povolení majitele lesa, nebo vlastníka stromů. Ideální je využívat vlastní stromy, nebo mít k provádění této činnosti dohodu, aby se tato jarní očista, která není ani tak tradiční u nás, jako ve Skandinávii, Pobaltí nebo Rusku a na Ukrajině, nějak nepříjemně nezkomplikovala a neprodražila. 

Mario Holek - Tvář Kamevédy

 

Většina lidí si při vyslovení slova "fotbalista" vybaví nezralého potetovaného mladíka mdlého ducha s vysokými příjmy, kterého doprovází série afér spojených s bezuzdným utrácením, rychlými vozy nebo vnadnými modelkami. Já mohu naopak potvrdit opačnou zkušenost, díky svému "zeťákovi" Theovi Gebre Srelassie jsem se měl tu čest blíže se seznámit s celou řadou českých i zahraničních špičkových fotbalistů, kteří to mají v hlavě srovnané, chovají se vyzrále, vystupují sympaticky a mezi blízkými i u fanoušků budí veskrze pozitivní soudy a emoce. Sem bych zařadil například Jana Nezmara, Bořka Dočkala, Santiago Garsíu nebo Sebastiana Prödla.

Mario Holek je osobnost podobného ražení. Žádné extravagantní výstřelky, velký smysl pro vztah, pro rodinný život a pro děti. Tichý a skromný člověk, který hned nedává najevo, že hrál fotbal za Zbrojovku, nastupoval v dresu bohatého Dněpropetrovsku nebo šest let obstál v základní sestavě pražské Sparty.

Byl jsem překvapený, když jsem jej uviděl mezi účastníky přednášky o Kamevédě, kterou jsme před několika roky pořádali v Uherském Hradišti. Objednal a prostudoval si všechny knížky o Kamevédě, následně si pořídil pro své děti i dětskou tělocvičnu Kamevéda. Za rok poté si stejnou sestavu dětské tělocvičny pořídila také jeho sestra, která se svým manželem očekávala rodinu.

Když jsem s ním hovořil, hned jsem rozpoznal, jak moc Mariovi  záleží na dětech. Za ty roky už poznám povrchnost, stejně jako hluboký zájem o problematiku skutečně kvalitní a smysluplné výchovy, s jejíž pomocí se rodič snaží dát svému dítěti to nejlepší know-how do dalšího života. Mario Holek náleží do této velice cenné a vzácné kategorie obětavých rodičů. Proto mě velmi překvapila zpráva o tom, že je nucen ze zdravotních důvodů ukončit svoji skvělou sportovní kariéru.

V této souvislosti bych chtěl Mariovi i jeho rodině popřát hodně štěstí v další životní etapě, mnoho radostných dnů a úspěchů při výchově dětí.

zdroj

https://www.idnes.cz/fotbal/prvni-liga/mario-holek-rozhovor-brno.A190118_451793_fot_dsouteze_ten

https://www.idnes.cz/bydleni/na-navsteve/jak-bydli-fotbalista-mario-holek.A141006_093624_dum_osobnosti_rez

 

Kamevéda v pořadu RODINKA na TV SEZNAM.CZ

Přesně na Mikuláše, 5.12.2018, mezi 9.00 - 10.00 hodinou, odvisílala televize Seznam pořad RODINKA moderovaný Kateřinou Němcovou.

Nejprve Jonáš Motyčka představil aplikaci, která pomáhá dětem z dětských domovů v začlenění do normálního života, a potom už přišla ve dvou šestiminutových vstupech na řadu Kamevéda, kterou představil Pavel Zacha.

Toto povídání nejen diváky, ale i přítomné ve studiu zřejmě zaujalo, protože i pan Motyčka a členové realizačního štábu televize se před natáčením přímého přenosu, a vlastně i v jeho průběhu, velice živě o Kamevédu zajímali, vyžádali si navštívenky a je velmi pravděpodobné, že to pro ně nebyl poslední kontakt s touto filozofií výchovy.

Ostatně domnívám se, že i z otázek Kateřiny Němcové vyzařuje nehraný zájem o tuto problematiku.

Podívat se na pořad o Kamevédě s Kateřinou Němcovou můžete zde:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/touzite-po-tom-vychovavat-dite-jinak-zkuste-kamavedu-61933?seq-no=3&dop-ab-variant&source=clanky-home&fbclid=IwAR0y2ePQekP12arwNBKKKgkJbGkI2K1mEsIO_SQI9i0MvSeQPWs1OyTQAlY

 

Kamevéda změnila můj pohled na výchovu

 

Prošel jsem výchovou učitelky-organizátorky (moje maminka), a podnikatele (otce). S bráchou jsme od sebe 15 měsíců (Pavel 1987) a já (1986). Svého syna (2011) jsme s ženou vychovali určitým způsobem, který byl "nakažen" stereotypy našich rodičů. Po přečtení knihy Kamevéda (2014) jsem hned kontaktoval pana Zachu a pozval jej na přednášku do Českých Budějovic.

Nejvíce mě v knize pobavila pasáž "tati, ty děti ve školce jsou nemocní?"...

S kamarádem jsme potom (2014) založili fotbalovou akademii a nabouráváme staré fotbalové stereotypy. Podobně, jako pan Zacha nabourává svou výchovou stereotypní uvažování rodičů.

Pojďme se soustředit na to, že to jde dělat jinak, lépe!!!

Mgr. Petr Požárek - trenér a personalista

http://fotbalovaakademie.eu/

..............................................................

PZ: Pan Požárek může srovnávat. Prošel svět, přičichl k metodám výchovy malých fotbalistů v Austrálii, Anglii, v Izraeli nebo ve Francii. Tam se ujistil ve svém přesvědčení, že nám vůbec nic nebrání pracovat s mladými sportovci pozitivně a koncepčně. V Českých Budějovicích založil fotbalovou akademii podle svých představ a už po půl roce měl v péči 110 dětí, a stále na doporučení rodičů přicházejí další.

Univerzita rodičovství zvýší produkci zajímavých článků pro rodiče talentovaných dětí

V rámci servisu rodičům, který se snaží poskytovat Univerzita rodičovství, se kromě jiného snažíme zaměřovat  na zajímavé knižní tituly, které obsahují důležité informace a poskytují tím možnosti inspirace pro vaši praktickou výchovu. Čím je vaše informační portfolio sofistikovanější, tím zajímavější a úspěšnější výchovný model můžete ve své rodině dětem poskytnout.

Z vlastní zkušenosti vím, že pokud se dětem opravdu věnujete na plný úvazek s nějakými vyššími ambicemi, každý den letí strašně rychle a čas je doslova strategickou surovinou. Není jednoduché najít si několik hodin denně  na pravidelné čtení zajímavých článků v magazínech, nebo dokonce na studium obsáhlých knih, ze kterých někdy získáte jen stručný "vývar" několika málo informací, které jsou opravdu využitelné ve výchovné praxe. Dobré informace jsou ohromně důležité, ale rodiče musí především dostatečně spát a odpočívat, aby byli schopni násedující den kvalitně fungovat a být svým dětem tím, čím jim mohou prospět nejvíc. Tedy rádcem, průvodcem a manažerem jejich vývoje zvlášť v první životní fázi, která je pro komplexní lidský potenciál určující.

V dalších dnech bychom vám takto chtěli naservírovat například důležité informace o založení ideální prevence proti potravinovým alergiím, kde jsme čerpali z knihy Zdravé děti bez alergií autorky Robin Nixon Pompaové, od Davida Lewise a jeho Tajné řeči těla, ale zaujala mě i  dánská autorka světového bestseleru Barbara Bergerová, která objevila přímou cestu k získání mohutné vnitřní síly, která je schopná měnit životy lidí. Těch titulů a článků v tisku či magazínech, které se vztahují k problematice výchovy a podpory dětí, máme v zásobě celou řadu. Věřím, že v nadcházejícím období s dlouhými nocemi a krátkými dny budeme schopni zvýšit frekvenci článků tak, abychom  uspokojili váš hlad po kvalitních informacích.

Pavel Zacha

Reklama
Reklama
  • ProHockey
  • 336x280
Nahoru