• Kamevéda
  • Výchova
  • Vynalézaví rodiče využívají ty nejobyčejnější věci kolem sebe k rozvoji dítěte

Vynalézaví rodiče využívají ty nejobyčejnější věci kolem sebe k rozvoji dítěte

jablkaRodiče, kteří se dětem skutečně chtějí kvalitně věnovat, učit je kreativitě a vynalézavosti, se nejčastěji zajímají o nápady, horečně hledají náměty pro sestavení zajímavého programu. Rádi by měli co největší zásobu cviků, her, návodů a předmětů využitelných při sestavování smysluplného rozvrhu dne, aby se s dětmi nejen skvěle bavili, ale současně je při tom i něco naučili.

Často se ale dopouštějí chyby v tom, že nakupují poměrně drahé jednoúčelové hračky, často s bohatou elektronickou nebo akustickou a grafickou výbavou, které na první pohled dítě upoutají ale následně poskytují pouze velice omezený prostor pro zábavu a rozvoj dítěte, časem se omrzí a jen doma překážejí v hromadě nevyužívaných hraček. To je cesta, jak dítě nic nenaučit ale pouze ho krátkodobě zabavit a mít tak čas na sebe. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších způsobů jak se vlastně dítěte alespoň na chvilku zbavit.

To ale není ta pravá cesta pro výchovu dítěte. Naopak, řešením je využívání jednoduchých předmětů a pomůcek kolem sebe, se kterými je mohou rodiče inspirovat k provádění mnoha zajímavých činností.

Je určitě dobré si některé z těchto možností ukázat, protože i ti nejvynalézavější rodiče se časem vypotřebují a hledají nové náměty.

Je jich třeba mít v zásobě, a třeba i v dosahu na nějaké vývěsce v kuchyni na stěně, co největší seznam, protože když s dítětem náhodou něco nefunguje, je skvělé zachránit situaci dalším nápadem. Návrhem zábavy, hry a rozvojové činnosti, která se ujme a sklidí úspěch.

Už jsem se dříve zmiňoval, jak se mi jeden otec svěřil, že byl velice zklamaný, když svůj multifunkční velký vozík za pět tisíc korun jeho dvouletý syn brzy odložil, ale s prázdnou krabicí, ve které byl zabalený, si hrál mnohem delší dobu. Udělal si z ní domeček a využíval ji jako své oblíbené útočiště, dokud se úplně nerozpadla.

Pro lepší představu si můžeme vše předvést v modelové situaci. Když se rozhodneme zakoupit dítěti drahou moderní elektronickou hračku, musíme ji nějaký čas hledat na internetu nebo musíme zajet autem do supermarketu a tam ji zakoupit. To nás nutí cestovat, marnit čas a utrácet docela velké peníze. V této době se dítěti nemůžeme věnovat, nebo ho bereme s sebou a opět neprobíhá žádný rozvoj, protože nakupování a cestování dítě unaví, ale bez užitku a prožitků, bez vysoce žádoucí myelinizace jeho mozku, která je v té době spolehlivě blokována.

Místo toho můžeme ve stejné době uchopit a využít s velkým úspěchem levnou a dostupnou věc v našem okolí a využít ji na mnoho způsobů tak, aby se dítě učilo, bavilo a rozvíjelo. Neutratíme peníze, ušetříme hromadu času, netrmácíme jsme své dítě po obchodních centrech, ale nerušeně a cíleně přímo jemu věnujeme svoji energii, svůj čas a svůj veškerý potenciál. A to je přece to hlavní, co po nás dítě v předškolním věku požaduje a čím mu můžeme nejvíc prospět.

Příklad uvedený v odkaze nás může přesvědčit o tom, že těch využitelných předmětů kolem nás je pro takový účel skutečně bezpočet, stejně tak jako možnosti jejich širokého využití.

Dnes si můžeme jako takový víceúčelový předmět představit "JABLKO".

Jak zlepšit pozornost u dítěte aneb příliš mnoho hraček škodí

Přináší nám průmyslový komfort a všehomíra radost do života?

 

 

JUDr. Pavel Zacha

Předseda a garant spolku Kamevéda

JUDr. Pavel Zacha
  • autor výchovné filozofie Kamevéda
  • +420 775 178 805
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Reklama
Reklama
  • xHockey
  • 336x280
Nahoru